کتاب آشپزی/شیرینی دانمارکی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی دانمارکی

دستور شماره یک[ویرایش]

عناصر برای خمیر:

  1. آرد نان سفید قوی ۵۰۰ گرم
  2. نمک ۷ گرم
  3. شکر ۸۰ گرم
  4. مخمر خشک شده سریع ۱۰ گرم
  5. شیر ولرم ۲۶۰ میلی لیتر
  6. تخم مرغ بزرگ کمی هم زده شده یک عدد
  7. کره بدون نمک و سرد ۲۵۰ گرم

طرز تهیه:

آرد، شکر، نمک و مخمر را در یک کاسه با اندازه خوب بریزید. در آرد یک چاه درست کنید. تخم مرغ و بیشتر شیر گرم شده را اضافه کنید. با دست آرد را با مایع مخلوط کنید تا خمیر درست شود. در صورت نیاز مایع بیشتری اضافه کنید. هنگامی که تمام آرد با خمیر جمع شد و کاسه «تمیز» شد، خمیر را روی یک سطح کار کمی آرد پاشی شده قرار دهید. خمیر را حدود ۱۰ دقیقه ورز دهید تا یکدست و نرم شود.

خمیر را استراحت دهید. خمیر را داخل کاسه بریزید و با نایلون چسبناک بپوشانید. حداقل ۲ ساعت داخل یخچال بگذارید تا استراحت کند.

در همین حین کره را فرم دهید. آن را بین دو ورق بزرگ کاغذ روغنی قرار دهید. از یک وردنه برای ضربه زدن به کره استفاده کنید و کره را به شکل مستطیلی به ابعاد ۳۰ در ۱۵ سانتی‌متر بغلتانید. کره را که هنوز بین کاغذ روغنی قرار داده‌اید روی تخته / سینی فر بریزید و حداقل ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا سفت شود.

کره را به خمیر اضافه کنید:

خمیر را از یخچال خارج کنید. آن را روی یک سطح کار کمی آردپاشی شده قرار دهید. با استفاده از وردنه آن را به شکل یک مستطیل منظم در حدود ۵۰ در ۲۰ سانتی‌متر باز کنید. کره سرد شده را داخل خمیر قرار دهید و آن را وردنه کنید تا روی کره محفوظ شود. سپس خمیر را سه لا تا بزنید. کره را در نایلون بپیچید و به مدت ۳۰ دقیقه خنک کنید. خمیر را به همان جهتی که تا شده بود روی سطح کار قرار دهید. خمیر را یک ربع دور بزنید. خمیر را به شکل یک مستطیل مرتب به ابعاد ۵۰ در ۳۰ سانتی‌متر باز کنید. خمیر را مانند قبل تا کنید. خمیر را بپیچید و به مدت ۳۰ دقیقه خنک کنید. بعد از نوبت سوم باز کردن و تا کردن خمیر را به آرامی در نایلون بپیچید. یک شب در یخچال قرار دهید تا استراحت کند (حداقل ۸ ساعت).

کرم دانمارکی[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ تخم مرغ یک عدد یک عدد زرده و سفیده جداشده
۲ شکر ۹۰ گرم، یک دوم پیمانه
۳ نشاسته ۲ قاشق غذاخوری
۴ آرد ۲ قاشق غذاخوری
۵ شیر ۲۰۰ میلی لیتر یا یک پیمانه
۶ وانیل کمی

۱. زرده را از سفیده جدا کنید. زرده را با شکر خوب می‌زنیم تا سفید شود.

۲. نشاسته را با آرد و کمی شیر مخلوط کرده به زرده اضافه کنید.

۳. بقیه شیر را داغ کرده کم‌کم به مایه بالا اضافه کرده خوب بهم بزنید.

۴. روی حرارت ملایم بگذارید و مرتب بهم بزنید تا بجوش آمده غلیظ شود. از روی شعله بردارید.

۵. سفیده را جدا زده تا سفت شود. بصورت دورانی داخل کرم بهم زرده و دوباره کرم را بر روی حرارت گذاشته وقتی جوش آمد دو دقیقه بگذارید بپزد. پس از سرد شدن کرم قابل استفاده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]