کتاب آشپزی/مربای گیلاس

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

  1. گیلاس قرمز یا سیاه ۱ کیلوگرم
  2. شکر ۷ لیوان
  3. اسانس وانیل چند قطره

طرز تهیه:

گیلاس‌ها را تمیز و برگ‌های ان را جدا کنید سپس بشویید و با کمک هسته گیر یا چاقو هسته‌های گیلاس‌ها را خارج کنید؛ گیلاس‌های هسته گرفته را داخل کاسه‌ای بریزید و لابلای گیلاس‌ها شکر بپاشید سپس گیلاس‌ها را به مدت ۱۲ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا آب بیندازند.

قابلمه‌ای را روی حرارت ملایم قرار دهید و گیلاس‌ها را داخل قابلمه بریزید، اجازه دهید مربا آرام آرام بجوشد و غلیظ شود سپس وانیل را اضافه و مخلوط کنید، مربا را پس از اماده شدن از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود سپس داخل شیشه تمیزی بریزید و در جای خنک نگهداری کنید.

نکته‎ها: در صورتی که از گیلاس صورتی استفاده کنید مربای شما رنگی روشن خواهد داشت و با استفاده از گیلاس سیاه مربای شما رنگی تیره تر خواهد شد.

نشانه قوام آمدن مربا: مقداری از شربت را در قاشقی بریزد، اگر شیره پس از خنک شدن سریع از قاشق نریخت یعنی که شربتش قوام آمده است.

دلیل کپک زدن مربا: شکر آن کم باشد، قوام نیامده باشد، کاملا پخته نشده باشد.

دلیل شکرک زدن مربا: این حالت معمولاً در مرباها و شیره‌ها دیده می‌شود، وقتی مربا یا شیره بیش از حد بجوشد یا آنکه شیرینی آن کم باشد شکرک می‌زند و برای رفع آن باید در شربت یا مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو اضافه کنید و بگذارید چند جوش بزند تا شکرک ان از بین برود.

جستارهای وابسته[ویرایش]