کتاب آشپزی/پای سیب آمریکایی به روش سنتی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

پای سیب آمریکایی در روش سنتی پای سیب هم با چربمایه و کره و هم با چربمایه به تنهایی تهیه می‌شود. در آمریکا بیشتر از چربمایه به تنهایی استفاده می‌شود.

دستور شماره یک

روش اول:مواد لازم برای درست کردن خمیر پای با کره و چربمایه برای یک کیک ۲۳ و نیم سانتیمتری

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ آرد ضعیف ۲۸۰ گرم
۲ نمک ۳ گرم یا نصف قاشق چایخوری
۳ شکر یک قاشق غذاخوری
۴ چربمایه شورتنینگ ۱۰۰ گرم، چربمایه را در یخچال نگهداری می‌کنیم.
۵ کره ۸۰ گرم، کره را رنده کرده و در فریزر نگهداری می‌کنیم.
۶ آب سرد ۱۰۰ میلی لیتر

روش دوم:مواد لازم برای درست کردن خمیر پای با چربمایه برای یک کیک ۲۳ و نیم سانتیمتری

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ آرد ضعیف ۲۸۰ گرم
۲ نمک ۴ گرم سه چهارم قاشق چایخوری
۳ شکر یک قاشق غذاخوری
۴ چربمایه شورتنینگ ۱۵۰ گرم
۵ آب سرد ۹۰ میلی لیتر

مواد درون پای

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ سیب ۷۰۰ گرم، چهار یا پنج عدد
۲ آبلیمو یک قاشق غداخوری
۳ پوست لیمو دو قاشق چایخوری
۴ آرد یک قاشق غذاخوری
۵ شکر سفید ۱۰۰ گرم
۶ شکر قهوه‌ای ۵۰ گرم
۷ دارچین دو قاشق چایخوری
۸ جوز هندی یک چهارم قاشق چایخوری
۹ میخک صدپر یک هشتم قاشق چایخوری
۱۰ کره ۳۰[۱]

۱. برای درست کردن خمیر: چربمایه را با شکر، نمک و آرد را در کاسه بزرگی ریخته و توسط کاردک خمیر مخلوط می‌کنیم. وقتی آرد به اندازه گلوله‌هایی به اندازه یک سانتیمتردرآمد کره فریز و رنده شده را افزوده با کاردک خمیر مخلوط می‌کنیم. آب سرد را کم‌کم افزوده با کاردک مخلوط می‌کنیم. خمیر رابصورت گرد در می آوریم. کمی آرد به غیر از مقادیری که در مواد لازم آمده است بر روی سطح صاف پاشیده خمیر گلوله شده را بر روی آرد ورز می‌دهیم تا یکدست و صاف شود. خمیر را در درون نایلون گذاشته در یخچال گذاشته تا نیم تا یکساعت بماند. بعد از یکساعت خمیر را در روی سطح آرد پاشیده شده با وردنه پهن کرده و با نیمی از خمیر تا لبه‌های قالب پای را با آن می‌پوشانیم. بر روی خمیر با چنگال سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنیم.

۲. پوست سیب را کنده آن را چهار قسمت کرده وسط سفت سیب را که حاوی دانه است در آورده و برش نازک به پهنای ۳-۲ میلیمتری به سیب می‌دهیم. سیب را آبلیمو و پوست لیمو مخلوط می‌کنیم.

۳. مواد دیگر برای مخلوط کردن با سیب: شکر و آرد و دارچین، میخک صدپر و جوز هندی را با هم مخلوط می‌کنیم و به سیب اضافه می‌کنیم. با دست تمام مواد را مخلوط کرده می‌گذاریم سیب ۱۰ دقیقه بماند تا آب سیب خارج شود.

۴. سیب خرد شده را بر روی خمیر پای قرار می‌دهیم. آب سیب را هم بر روی سیب می‌ریزیم بر روی مواد کره خرد شده را جابجا قرار می‌دهیم.

۵. روی پای را با نیمی دیگر از خمیر می‌پوشانیم و بر روی آن با چنگال سوراخ هایی ایجاد کرده یا با کارد طرح هایی را ایجاد کرده یا با تکه های خمیر اشکالی را درست می کنیم و قرار می دهیم.

۶. قالب پای را در فری که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده به مدت ۱۰ دقیقه می‌پزیم سپس در دمای فر ۱۹۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه و در آخر در دمای فر ۱۷۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه می‌پزیم.

جستارهای وابسته

منابع

  1. 平野, 顕子。 平野顕子の アップルパイ・バイブル。 河出書房新社, 2012。 10。 ISBN ‎978-4309283371 

پیوند به بیرون