دوپینگ/تاریخچه دوپینگ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تعریف (ویمند) دوپینگ ورزشی تاریخچه دوپینگ انواع دوپینگ
دوپینگ


نویسنده یا نویسندگان این نسک برای نگاشتنش تنها از واژگان پارسی سره بهره جسته‌اند. چنان چه شما را اندیشه بر این است که در آن دست برید، این راهبرد را از دیده به دور ندارید.

واژه دوپینگ (Doping) اصلا «واژه‌ای است که از آفریقای جنوبی آمده است. در آفریقای جنوبی نوشیدنی الکلی با پیشینه زیاد وجود دارد که به نام دوپینگ شناخته می‌شود. بومی‌های منطقه (تسوگ) آفریفای جنوبی معمولاً از این نوشیدنی استفاده (گسارش) می‌کنند تا بتوانند با پایداری و نیروی زیاد در مراسم‌های محلی خود فعالیت کنند.

امروزه واژه دوپینگ به بکارگیری یکی از روش‌های آن از سوی ورزشکاران گقته می‌شود.

نخستین کاربرد امروزین دوپینگ را می‌توان به سال ۱۸۶۵ نسبت داد (بربست). جایی که شناگران هلندی برای شرکت (هنبازی) در پیکارهای جهانی، دوپینگ کردند. در پیکارهای المپیک ۱۹۰۴ نیز توماس هیکز (Thomas Hicks) دوپینگ کرد و توانست برنده مدال زر دوی ماراتون شود.

به یکی از نامورترین مصارف (گسارش‌های) دوپینگ می‌توان به بن جانسون (Ben Johnson) کانادایی در المپیک ۱۹۸۸ اشاره کرد (نمارید). او که توانسته بود در دوی ۱۰۰ متر رکورد (بِهاد) باورنکردنیی از خود بجای بگذارد و مدال (نشان) المپیک را از آن خود کند، پس از رقابت‌های المپیک در آزمایش دوپینگ رد شد و آشکار گشت که او دوپینگ کرده بود.