دوپینگ/عوارض

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
داروهای دوپینگی عوارض دوپینگ ژنی
دوپینگ


نویسنده یا نویسندگان این نسک برای نگاشتنش تنها از واژگان پارسی سره بهره جسته‌اند. چنان چه شما را اندیشه بر این است که در آن دست برید، این راهبرد را از دیده به دور ندارید.

از عوارض (پیامدها) جانبی استروئیدهای آنابولیک (همچون تستوسترون، ناندرولون و ...) که گاهی توسط ورزشکاران مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد چه میدانید؟ این داروها دارای عوارض جانبی بسیاری هستند که برخی از آنها برگشت‌پذیر و بعضی دیگر غیرقابل برگشت می‌باشند از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:

الف. عوارض قلبی و عروقی: بازداشتن آب و نمک، افزایش حجم خون، افزایش فشار خون، افزایش چربی‌های خون، بی نظمی ریتم قلب، تغییر ابعاد قلب، آنفارکتوس قلبی (دلی) و سکته مغزی

ب. عوارض کبدی: اختلال کبدی، اختلال در عملکرد کبدی، افزایش آنزیم‌های کبدی، یرقان و سرطان کبد.

ج. عوارض جانبی خاص مردان: کاهش شمار اسپرم‌ها، تحلیل رفتن بیضه‌ها، عقیمی، بزرگ شدن پستان‌ها، احساس دفع فوری و مکرر ادرار، کاهش توانایی جنسی.

چ. عوارض جانبی خاص زنان: اختلال در قاعدگی (خوندیدگی)، هیرسوتیسم (رشد زیاد مو در نواحی غیر طبیعی مثلاً در صورت خانم‌ها)، تاسی، کلفت شدن صدا، تحلیل پستان‌ها، سرکوب شیردهی، پوست چرب و آکنه.

ح) عوارض جانبی در پسران نابالغ: بسته شدن زودرس غضروف‌های رشد و توقف رشد قدی، رشد غیرطبیعی مو، تیرگی پوست

خ) عوارض روانی: افسردگی، هیجان بیش از حد، پرخاشگری، بی‌ثباتی عاطفی، حالت تهاجمی و خشونت، بی خوابی، اضطراب، اختلالات شخصیت و وابستگی روانی به دارو. اما نوع دیگری از دوپینگ که بسیار خطرناک است: دوپینگ ژنی