ویکی‌کودک:عناصر شیمیایی/فهرست عناصر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

عناصر شیمیایی مشهور[ویرایش]

به احتمال زیاد، شما نام موارد زیر را شنیده اید.

فلزات مشهور[ویرایش]

 نافلزات مشهور[ویرایش]

 همه عناصر شیمیایی[ویرایش]

فلزات[ویرایش]

فلزات قلیایی[ویرایش]

این دسته، فلزاتی نقره‌ای رنگ، نرم و با چگالی پایین هستند که واکنش‌پذیری بسیار بالایی دارند. آن‌ها هرگز در طبیعت به طور خالص یافت نمی‌شوند. به سرعت، کدر می‌شوند و نقطه ذوب و چگالی پایینی دارند. آن‌ها به شدت با هالوژن‌ها و آب واکنش می‌دهند.

 فلزات قلیایی خاکی[ویرایش]

این دسته، فلزاتی نقره‌ای رنگ، نرم و با چگالی پایین هستند که واکنش‌پذیری بسیار بالایی دارند. آن‌ها به شدت با هالوژن‌ها (نه به شدت فلزات قلیایی) و آب (به استثنای بریلیم) واکنش می‌دهند.

 فلزات خاک‌های کمیاب[ویرایش]

نام جدیدتر این دسته، "فلزات واسطه درونی" است. این دسته، فلزاتی هستند که فعالیت شیمیایی بالایی دارند. به سرعت در مقابل هوا، آتش می‌گیرند و با آب نیز واکنش می‌دهند (واکنشی که در آن، هیدروژن از آب جدا می‌شود). این دسته، نقطه ذوب و جوش بالاتری نسبت به فلزات قلیایی خاکی دارند. در جدول تناوبی عناصر، این عناصر شیمیایی، معمولا در پایین صفحه و در دو ردیف قرار دارند. علت این چینش، آن است که در غیر این صورت، جدول تناوبی عناصر، بسیار دراز می‌شود و در یک کاغذ نمی‌گنجد.

 فلزات واسطه[ویرایش]

این دسته فلزاتی هستند که در وسط جدول تناوبی عناصر، جای دارند. برخی مردم، روی، کادمیم و جیوه را از فلزات واسطه مستثنی می‌دانند. (این سه عنصر، عناصر آخرین ستون فلزات واسطه هستتد.)؛ زیرا بقیه فلزات واسطه خواص شیمیایی مشترک بیشتری نسبت به این سه عنصر دارند. البته باز هم، فلزات واسطه، نسبت به گروه‌های دیگر، خواص شیمیایی مشترک کمتری دارند.

 سایر فلزات[ویرایش]

شبه‌فلزات[ویرایش]

این دسته از عناصر، هم خواص فلزی و هم خواص نافلزی دارند

نافلزات[ویرایش]

گازهای نجیب[ویرایش]

این دسته، در دما و فشار عادی، گازهایی بی‌رنگ و بی‌بو هستند و به سختی، ممکن است در واکنش‌های شیمیایی شرکت کنند.

هالوژن‌ها[ویرایش]

هالوژن‌ها، گروهی بسیار فعال از نظر شیمیایی هستند؛ به گونه‌ای که مقدار اندکی از آن می‌تواند برای هر موجود زنده‌ای، آسیب‌زا یا کشنده باشد. بیشتر عناصر این گروه در پاکسازی و ضدعفونی کردن کاربرد دارند.

سایر نافلزات[ویرایش]

عناصر به تازگی کشف شده[ویرایش]

برخی عناصر شیمیایی به‌ تازگی کشف شده‌اند یا به شدت پرتوزا هستند، در حدی که یافتن اطلاعات درباره نوع آن‌ها برای دانشمندان بسیار دشوار است. به همین سبب، جایگاه آن‌ها در جدول تناوبی عناصر، موقتی است و ممکن است با افزایش اطلاعات دانشمندان درباره آن‌ها، جایگاهشان تغییر یابد.