پرش به محتوا

راهنما:واژه‌نامه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


واژه‌نامه

مدیر

یک مدیر، کاربری در ویکی‌کتاب است که توانایی حذف و بازگردانی صفحات، بستن یا بازکردن شناسه‌های کاربران، حفاظت و عدم حفاظت از صفحات را دارد. آن‌ها معمولا به طور میانگین ویرایش و تجربهٔ بیشتری نسبت به دیگر کاربران دارند. برای دیدن اطلاعات بیشتر به ویکی‌کتاب: مدیران مراجعه فرمایید.

کتاب

به مجموعه‌ای از صفحه‌های دارای مطالب وابسته که در یک نوشتار گرد هم می‌آیند، کتاب گفته می‌شود.

نوشتار

به هر متن نوشته شده، نوشتار می‌گویند. این واژه اسم مفعول و ترکیبی از نوشت (بن ماضی از مصدر نوشتن) + -ار (پسوند) به معنی «نوشته‌شده» است.

در صفحه‌های ویکی‌کتاب، گفتار نوشته می‌شود.

ویکی‌

ویکی وب‌گاهی است که همهٔ بازدیدکنندگان آن در برخی موارد حتی بدون نیاز به ثبت نام در وب‌گاه، اجازهٔ ویرایش، افزودن، یا حذف مطالب را دارند. برای مشاهده به ویکی و ویکی‌پدیا بروید.

خوشبینانه بنگرید

یک رهنمود در ویکی‌کتاب (و دیگر ویکی‌ها) است که بیان می‌کند «در ویرایش‌های بحث برانگیز، نگرش کاربران باید به‌گونه‌ای باشد که این ویرایش را نشانی از نیت نیک ویرایشگر بدانند نه بر بد سگالی او.

ناشناس

کاربر ناشناس کاربری نیست که پس از ثبت نام و وارد شدن به وبگاه، همچنان ناشناس می‌ماند.

بایگانی

به یک زیرصفحه از صفحهٔ بحث می‌گویند که به منظور سبک شدن صفحه، بخشی از بحث که معمولا زمان زیادی از آن می‌گذرد را به آنجا انتقال داده‌اند.

پیوند آبی

این پیوند در ویکی نشان می‌دهد که صفحه‌ای با آن عنوان از پیش وجود دارد (اگر تازه ویرایش یا خوانده شده باشد، بنفش نشان داده می‌شود)

مشارکت‌کننده

ویراستار را ببنید

ویرایش کپی

ویرایش یک صفحه فقط از نظر قالب‌بندی، قواعد دستوری، یا سایر جنبه‌های ظاهری

نقض کپی

معمولا در خلاصه ویرایش بکار می‌رود وقتی که محتوای دارای کپی رایت به ویکی‌کتاب اضافه شده باشد. حق تکثیر را ببینید

انباشتگی داده‌ها

واردسازی مطالب از منابع بیرونی به ویکی‌کتاب بدون هیچ‌گونه ویرایش، قالب‌بندی و پیونددهی. این کار از سوی بیشتر کاربران ویکی‌کتاب مطرود قلمداد می‌شود و معمولا نقض کپی است

حذفچی

کسی که مدام دست به حذف صفحه‌هایی می‌زند که دیگران دوست دارند باشد

ویراستار

هر کسی که در ویکی‌کتاب می‌نویسد یا ویرایش می‌کند. همچنین ببینید: مشارکت کننده، کاربر

جنگ ویرایشی

هنگامی که دو یا چند گروه دگراندیش و مخالف صفحه‌ای را به گونه‌ای ویرایش کنند که با نظر آنها مطابق باشد یا ویرایش‌های گروه روبه‌رو را واگردانی کنند، جنگ ویرایشی رخ داده است. گاهی جنگ ویرایشی پس از یک بحث بی‌نتیجه در صفحه بحث رخ می‌دهد. جنگ ویرایشی ممنوع است و منجر به مسدود شدن کاربران خواهد شد.

کتاب برگزیده

خلاصه ویرایش

هنگام ویرایش، کادری در زیر صفحه نمایان می‌شود که در آن می‌توانید دلیل یا خلاصه‌ای بسیار کوتاه از ویرایش‌تان را در آن بنویسید.

تاریخچه

در تاریخچهٔ صفحه‌ها می‌توان نسخه‌های پیشین یک صفحه را (از هنگام ایجاد تا اکنون) مشاهده و مقایسه کرد.

جعبه اطلاعات (جدول اطلاعات)

یک جدول کادربندی شده که در صفحه موجود است و درباره یک موضوع عمومی توضیح می‌دهد.

پیوند زبان

پیوندی میان‌ویکی به یک پروژه برادر یا یک زبان دیگر است.

مدیاویکی

نرم‌افزار پشتیبانی کننده از ویکی‌کتاب و سایر پروژه‌های ویکی است.

فضای نام

یک روش برای طبقه‌بندی کردن صفحات است. ویکی‌کتاب فضاهای نام گوناگونی دارد همچون صفحه‌های اصلی ویکی‌کتاب (ویکی‌کتاب:)، صفحه‌های کاربری (کاربر:)، صفحه‌های ویژه (ویژه:)، الخ.

ویرایش پوچ

هنگامی که ویراستار (کاربر) دکمه ویرایش را بزند اما هیج ویرایشی انجام ندهد و صفحه را ذخیره کند، ویرایش پوج رخ داده است. همچنین گاهی به ویرایش‌های خرد و بی‌‌تاثیر نیز ویرایش پوچ گفته می‌شود.

تحقیق دست اول

به مطالبی که از پیش در منبع یا منابعی معتبر منتشر نشده باشند اما کاربر آن‌ها را در ویکی‌کتاب بنویسد، تحقیق دست اول گفته می‌شود. ویکی کتاب جایگاه مناسبی برای این گونه مطالب و اطلاعات نیست.

یتیم (سفید)

صفحه‌ای که هیچ صفحه دیگری (در فضای نام اصلی) به آن پیوند ندارد. پرونده یتیم پرونده‌ای است که در هیچ صفحه‌ای از آن استفاده نشده باشد.

صفحه

هر موضوع منفردی در ویکی‌کتاب؛ صفحه وب بدون نوار های بالایی و پایینی و کناری. صفحه‌ها شامل صفحه‌های درسنامه، صفحه‌های خرد، تغییر مسیر، صفحه‌های کاربری، صفحات بحث، صفحه‌های ویژه، الخ می‌باشد.

حمله شخصی

صفحه محافظت‌شده

خنثی‌سازی