راهنما:ورود به سامانه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


برای این که از امکانات بیشتری در ویکی‌کتاب بهره‌مند باشید، باید با نام کاربری و کلمهٔ عبور خود به سامانهٔ ویکی‌کتاب وارد شوید. (اگر نمی‌دانید فایدهٔ برخورداری از حساب کاربری در ویکی‌کتاب چیست، به صفحهٔ ویکی‌کتاب:خودآموز/باز کردن یک حساب کاربری مراجعه کنید) توجه داشته باشید که بدون ورود به سامانهٔ ویکی‌کتاب می‌توانید صفحات آن را بخوانید و حتی ویرایش کنید، با این وجود ورود به سامانهٔ ویکی‌کتاب امکانات بیشتری در اختیار شما می‌گذارد، و در مجموع توصیهٔ ویکی‌کتاب این است که برای خود حساب کاربری بسازید.

ورود به سامانه[ویرایش]

وقتی برای خودتان حساب کاربری در ویکی‌کتاب فارسی ایجاد می‌کنید، اطلاعاتی نظیر آدرس پست الکترونیکی، نام کاربری و کلمهٔ عبور از شما خواسته می‌شود. اگر نام کاربری شما قبلاً توسط شخص دیگری استفاده نشده باشد، حساب کاربری شما در ویکی‌کتاب ایجاد خواهد شد و شما به سامانه وارد می‌شوید. از دفعات بعدی که به ویکی‌کتاب سر می‌زنید، با استفاده از لینک «ورود به سامانه» که در بالای تمام صفحات ویکی‌کتاب وجود دارد، می‌توانید به صفحهٔ ورود به سامانه بروید، و با وارد کردن نام کاربری و کلمهٔ عبور خود، به سامانه وارد شوید.

مادامی که شما هنوز از سامانهٔ ویکی‌کتاب خارج نشده باشید، تمام ویرایش‌های شما به نام شما ثبت می‌شوند. هر زمان مایل باشید می‌توانید از سامانهٔ ویکی‌کتاب خارج شوید. (از وقتی که وارد سامانه شدید، لینک «خروج از سامانه» در بالای تمام صفحات دیده می‌شود) در این صورت تمام ویرایش‌های بعدی شما به جای آن که با نام کاربری شما ثبت شوند، با آدرس IP شما ثبت خواهند شد.

بهتر است نام کاربری خود را به زبان فارسی انتخاب کنید؛ ولی در این صورت لطفاً توجه داشته باشید که پیش از آن صفحه‌کلید خود را اصلاح کنید تا نویسه‌های «ک» و «ی» را به فارسی وارد کنید، و نه این که نویسه‌های عربی «ك» و «ي» را وارد کنید. برای اصلاح صفحه‌کلید خود صفحهٔ ویکی‌کتاب:فارسی‌نویسی را بخوانید. از نویسهٔ فاصلهٔ مجازی یا ZWNJ نیز در نام کاربری خود استفاده نکنید!

برخی از مزایای ورود به سامانه[ویرایش]

همان‌طور که قبلاً گفته شد، برای دیدن صفحات ویکی‌کتاب و ویرایش محتوای آن‌ها نیازی به ورود به سامانهٔ ویکی‌کتاب وجود ندارد. اما ورود به سامانهٔ ویکی‌کتاب این امکان را ایجاد می‌کند که:

  • هر بار از هر نقطهٔ دنیا که شما مطالب ویکی‌کتاب را ویرایش کنید، این تغییرات به نام شما ثبت می‌شوند، و بقیهٔ کاربران می‌توانند با دیدن نام کاربری شما، متوجه شوند که شما این تغییرات را اعمال کرده‌اید.
  • شما صفحهٔ کاربری خود را خواهید داشت، که در آن می‌توانید مختصری راجع به خودتان بنویسید یا لینک صفحات از ویکی‌کتاب را که مرتباً به آن‌ها سر می‌زنید قرار دهید، و غیره. به علاوه شما صفحهٔ بحث خودتان را دارید، که از طریق آن سایر کاربران می‌توانند برای شما پیام بفرستند تا دربارهٔ مسائل مختلف به تبادل نظر بپردازید.
  • شما قادر خواهید بود ویرایش‌های جزئی خود را مشخص کنید تا سایر کاربران متوجه جزئی بودن آن‌ها بشوند.
  • شما قادر خواهید بود صفحات مورد علاقه‌تان را به فهرست تعقیبات خود اضافه کنید و از آن پس، به آسانی تغییراتی را که در آن صفحات اعمال می‌شود پیگیری نمایید.
  • شما قادر خواهید بود که صفحات را منتقل کنید، و به این شکل، نام آن‌ها را تغییر بدهید، بدون آن که تاریخچهٔ تغییرات آن‌ها از بین برود.
  • شما قادر خواهید بود با تنظیم ترجیحات خود، به ویکی‌کتاب دستور بدهید که صفحات مختلف را برای شما چگونه نمایش دهید.