ویکی‌کتاب:خودآموز/چگونه یک کتاب را ویرایش کنیم؟

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ویرایش ویکی‌متن[ویرایش]

برای آشنایی کامل با ویرایش در ویکی‌کتاب این راهنما را بخوانید.

چرا کاربران در ویکی‌کتاب ویرایش می‌کنند؟...[ویرایش]

مردم به دلایل مختلفی ممکن است در ویکی‌کتاب ویرایش کنند.

ممکن است کسی حین مطالعه مطلبی در ویکی‌کتاب اشتباه دستوری یا نگارشی ببیند و چون برایش آزاردهنده است آن را ویرایش کند. به جای اینکه صبر کنند فرد دیگری آن را اصلاح کنند خوشان دست به این کار می‌زنند.

بعضی افراد علاقه‌مندند چیزی را که می‌دانند با دیگران به اشتراک بگذارند و به دیگر دانش‌آموزان کمک کنند به جای اینکه کتابی را در اینترنت بخرند آن‌را رایگان دراختیار داشته باشند.

بعضی افراد ویرایش می‌کنند چون کسل هستند و می‌خواهند یک سرگرمی مفید داشته باشند.

بعضی افراد ویرایش می‌کنند چون قرار است معلمشان به آن‌ها نمره بدهد!

حتی افرادی وجود دارند که شرکت‌شان بر روی یک ویکی نظارت می‌کند و از آن‌ها خواسته شده به یک ویکی نگاه کنند و در حین کار، اشتباه‌های دستوری را می‌بینند و آن‌ها را تصحیح می‌کنند.

افراد مختلفی هستند که به دلایل مختلفی ویکی ویرایش می‌کنند. آنچه در این میان اهمیت دارد این است که آن‌ها با هم در پروژه ویکی‌کتاب مشارکت می‌کنند و آن را به پیش می‌برند.

چگونه ویرایش کنیم؟[ویرایش]

خلاصه ویرایش[ویرایش]

فیلدی که در پایین صفحه وجود دارد و بالای آن نوشته شده است: «ویرایش:» برای این است که خلاصه‌ای درباره ویرایشی که دارید انجام می‌دهید در آن بنویسید. در این کار اجباری نیست ولی توصیه می‌شود که خلاصه ویرایش را بنویسید. اگر یک ویرایش جزیی انجام داده‌اید مثلا غلط‌های املایی یا نگارشی یا دستوری را تصحیح کرده‌اید کافی است برای خلاصه ویرایش‌تان بنویسید «اصلاح نگارشی» یا «اصلاح دستوری». همین کافی است. اگر ویرایش مهم و خیلی زیادی انجام داده‌اید علت ویرایش‌ کردن‌تان را بنویسید. این کار به سایر کاربران کمک می‌کند بفهمند ویرایش شما برای چه بوده است و اگر اشتباهی در ویرایش‌تان باشد آن را اصلاح کنند.

هنگامی که سایر خوانندگان و ویراستاران به تاریخچه صفحه نگاه می‌کنند خلاصه ویرایش شما را در آنجا می‌بینند. به عبارت دیگر اگر شخصی بخواهد بداند روند تغییرات یک صفحه به چه صورت بوده است با خواندن خلاصه ویرایش‌ها می‌تواند متوجه شود. در حالی که اگر خلاصه ویرایش نوشته نشده باشد وی مجبور است ویرایش‌ها را تک تک بررسی کند.

مزیت دیگری که خلاصه ویرایش دارد این است که مشخص می‌کند کاربری که آن ویرایش را انجام داده، قصدش خرابکاری بوده یا اینکه کاربری جدید بوده با سیاست‌ها به طور کامل آشنایی نداشته است. نوشتن یک خلاصه ویرایش مثل «تلاش برای تصحیح فلان چیز یا مطمئن نیستم درست ویرایش کرده باشم» یا حتی «نیاز به کمک دارم!» مشخص می‌کند که شما خرابکار نیستید و نیاز به کمک کسی دارید که ویرایش‌تان را بررسی کند.

پیگیری کردن ویرایش‌ها[ویرایش]

راه‌های مختلفی در ویکی‌کتاب برای پیگیری کردن ویرایش‌ها وجود دارد. شما ممکن است بخواهد ویرایش‌های خودتان، ویرایش‌های یک صفحه خاص یا ویرایش‌های کل جامعه را پیگیر کنید. در زیر به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

تغییرات اخیر[ویرایش]

تمام تغییراتی که ویراستاران ویکی‌کتاب در همه صفحات می‌دهند در فهرست تغییرات اخیر قابل مشاهده است.

فهرست پیگیری‌ها[ویرایش]

وقتی شما حساب کاربری‌تان را ایجاد کردید از آن پس وقتی با حسای کاربری‌تان وارد ویکی‌کتاب شوید، یک «فهرست پیگیری‌ها» خواهید داشت. پیوند مربوط به این فهرست پیگیری‌ها در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد. همچنین می‌توانید با رفتن به این صفحه فهرست پیگیری‌هایتان را مشاهده کنید. اگر هنوز حساب کاربری ندارید، یکی برای خودتان بسازید.

فیدهای RSS و ATOM[ویرایش]

فیدهای RSS و ATOM هم برای تغییرات اخیر و هم برای تاریخچه صفحات مهیا است.

فید آنلاین ویرایش‌ها[ویرایش]

کاربرانی که با آی‌آر‌سی آشنایی دارند می‌توانند از طریق کانال ویکی‌کتاب از تغییرات لحظه به لحظه مطلع شوند.

پیگیری تمام صفحات یک کتاب[ویرایش]

تفاوت تاریخچه[ویرایش]

از روی تفاوت تاریخچه می‌توانید نسخه‌های متفاوت یک صفحه را ببینید. وقتی یکی از نسخه‌های قبلی یک صفحه را مشاهده می‌کنید، محتوای قبلی صفحه، در پایین نشان داده می‌شود.

در تغییرات اخیر و فهرست پی‌گیری‌ها یک دکمه به نام «تاریخچه» در کنار ویرایش‌های انجام شده وجود دارد که با کلیک بر روی آن می‌توانید نسخه‌های قبلی صفحه را ببینید. با کلیک بر روی «نمایش تاریخچه» در بالای صفحه این امکان برای شما فراهم می‌شود که نسخه‌های قبلی یک صفحه را ببینید و در صورت نیاز آن‌ها را از نو ویرایش کنید.

افزودن صفحه جدید[ویرایش]

انتقال و تغییر نام صفحات[ویرایش]

انتقال و تغییر نام صفحات را از مدیران بخواهید. با این حال برای آشنا شدن با ساختار کتاب‌ها می‌توانید این فصل از خودآموز را مطالعه کنید.

زدن برچسب[ویرایش]

از برچسب‌ها برای هشدار دادن چیزهای خوب یا بد به کاربران استفاده می‌شود. با برچسب می‌توانید چیزهای مختلفی را گوشزد نمایید مثلا خوب یا برگزیده بودن یک کتاب، درخواست برای حذف، نیاز به تمیزکاری، الخ.

نام‌الگو وظیفه
درخواست حذف سریع {{حذف سریع}}
نظرخواهی برای حذف {{نامزد حذف}}
صفحه دارای نقض حق تکثیر است {{نقض حق تکثیر}}
پیشنهاد افزایش بخش‌های صفحه {{بخش}}
نیاز به تمیزکاری عمومی {{تمیزکاری}}
نیاز به ادغام صفحه {{ادغام با}}
اعلان فعالیت کلاسی {{شبیه به یک کلاس}}