پرش به محتوا

کتاب آشپزی/تقسیم‌بندی خمیرهای کیک و شیرینی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خمیرهای کیک و شیرینی بطورکلی به ۸ گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

تصویر نام توضیح
کیک اسفنجی بر دو نوع تقسیم می‌شود نوع نخست کیک جنوایی یا کیک اسفنجی سفیده و زرده باهم است، نمونه شرت‌کیک
کیک شیفون نوعی کیک بسیار سبک است که مواد آن را آرد، شکر، تخم‌مرغ، روغن گیاهی، بیکینگ پودر و طعم‌دهنده‌ها تشکیل می‌دهد. در مقایسه با کره که چربی سنتیِ مورد استفاده در کیک‌ها است، وارد کردن حباب هوا در داخل روغن بسیار مشکل است بنابراین در کیک شیفون برای دستیابی به بافتی سبک و پَر مانند زدن سفیدهٔ تخم مرغ تا حدی که سفت شود و افزودن آن به مایه کیک قبل از پخت امری لازم است.
کیک کره‌ای، بر دو نوع تقسیم می‌شود نوع نخست شکری کره‌ای است در روش شکری کره‌ای ابتدا کره و شکر با یکدیگر مخلوط شده و بهم زده می‌شوند. این روش خود به دو بخش بکار بردن تخم مرغ کامل و بکار بردن تخم مرغ بصورت سفیده و زده جدا تقسیم می‌شود. نمونه کیک گوگلوپف
  • نوع دیگر آن روش شکری آردی، در این روش کره و آرد در ابتدا با یکدیگر مخلوط شده و بهم زده می‌شوند.
خمیر تارت بر دو نوع تقسیم می‌شود: نوع نخست خمیر بریزه یا خمیر غیرشیرین تارت است، نمونه تارت آلزاسی
خمیر بیسکویت، به سه نوع تقسیم می‌شود: * نوع نخست خمیری که در قیف قنادی ریخته می‌شود.
  • نوع دوم خمیر بیسکویتی است که با قالب زده می‌شود.
  • نوع سوم خمیر بیسکویت یخچالی (icebox cookies آیس باکس کوکیز) خمیر بیسکویتی است که ابتدا در یخچال مدتی سرد شده و سپس با کارد بریده می‌شود.
خمیر پای یا خمیر هزارلا، نوع دستی و غیر کارخانه‌ای این خمیر بر اساس روش تهیه به سه نوع تقسیم می‌شود: روش اصلی: «خمیر پای فرانسوی» در این روش کره در داخل خمیرآب قرار می‌گیرد.
  • روش برعکس یا (به فرانسوی:enversé): در این روش برعکس روش اصلی خمیرآب در داخل لایه‌ای از کره قرار می‌گیرد. بدین ترتیب لایهٔ خارجی در این روش کره است. نمونه شیرینی ناپلئونی
  • خمیر هزارلای سریع (به فرانسوی:Pâte feuilletée rapide): در این روش کره به شکل یک لایه در داخل خمیرآب قرار نمی‌گیرد بلکه از همان ابتدا با آرد و دیگر مواد مخلوط می‌شود. خمیر در این روش نسبت به دیگر روش‌ها سریع‌تر آماده می‌شود. پایی که از این نوع خمیر درست می‌شود، پای سیب آمریکایی خوانده می‌شود.
خمیر پفی نمونه نان خامه‌ای
مرنگ نمونه ماکارون[۱]

[۲]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 横溝, 春雄。 お菓子とケーキ おいしい生地の基本。 成美堂出版, 2010。 8。 ISBN ‎978-4415309507 
  2. 大阪あべの辻製菓専門学校,  。 お菓子の基本大図鑑 ガトー・マルシェ。 講談社, 2001。 62。 ISBN ‎978-4-06-209577-8